13 Mayıs 2021, Perşembe
img

‘8 Mart bitti ama mücadele devam ediyor’

İZMİR – İzmir’de dün düzenlenen ve binlerce kadının bir araya geldiği 8 Mart etkinliğinin mesajının net olduğunu belirten Ekmek ve Gül İzmir grubundan Nuray Öztürk, “8 Mart bitti ama mücadelemiz devam ediyor” dedi. 
 
İzmir’de Kadın Platformu öncülüğünde dün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında düzenlenen kitlesel yürüyüşte bir araya gelen binlerce kadın, kazanılmış hakları için mücadeleyi büyütecekleri vurgusu yaptı. Ekmek ve Gül İzmir grubundan Nuray Öztürk, kitlesel geçen 8 Mart’ın ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 
 
Salgın, kısıtlamalara ve birçok kentte gerçekleşen polis müdahalesine rağmen 8 Mart eylem ve etkinliklerinin coşkulu ve kitlesel geçtiğini belirten Öztürk, İzmir’deki yürüyüşte kadınların taleplerini alana taşıdığını ifade etti. Öztürk, “İktidarın kadın haklarına dönük saldırılarına, iş yerlerinde artan baskıya, işten atmalara, güvencesiz çalışmaya, şiddete, geleceksizliğe, kadın cinayetlerine ve her türden gericiliğe karşı döviz ve sloganlar yansıdı. Oldukça renkli görüntüler vardı.  Esprili, kararlı, tarihselliğinden güç almış tüm renkleriyle bir aradalığı yansıtıyordu. Özlem Zengin’in çıplak aramayla ilgili açıklamalarına cevaptı. Tek adam rejimi ve AKP’nin baskıcı, gerici, cinsiyetçi söylemlerine uygulamalarına karşı çok güçlü bir itiraz vardı” dedi. 
 
8 MART BİTTİ AMA…
 
AKP’li Kayseri Milletvekili Hülya Atçı Nergis’in kadın cinayetleri ile ilgili söylemlerine de değinen Öztürk,  şöyle dedi: “Kan donduran vahşi cinayetler işleniyor, toplumun geniş kesimlerinin ciddi oranda yükselen tepkisini dindirmek için yürütülen politikanın bir parçası bu söylemler. Bu tarz argümanlara sarılarak tepkileri azaltmaya, hiçleştirmeye, talepleri görünmez kılmaya çalışıyorlar. Özellikle AKP’li kadın milletvekillerinin açıklaması kendi tabanlarına dönük diye düşünüyorum. Ancak bu politika tutmaz, kadınlar kadın oldukları için eziliyor, cinsiyetçi ayrımcılığa maruz kalıyor, bir ilişkiye devam etmek istemediği ya da hiç istemediği için, şiddeti kabul etmediği için, mine etek giydiği ya da elleri çatlak olduğu için öldürülüyor. Bu söylemler kadın cinayetlerini normalleştiriyor, teşvik ediyor. O yüzden en az suçu işleyenler kadar suçlu ve onlardan daha çok sorumlular. 8 Mart tarih olarak bitti ama mücadelemiz devam ediyor. Sömürüye, eşitsizliklere karşı örgütlü mücadelemiz de devam edecek.”
 
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

img

UNICEF’ten çocuk yaşta zorla evlendirilmeler artabilir uyarısı

ANKARA – UNICEF, pandeminin gelecek 10 yılda çocuk evliliklerinde 10 milyon daha artışa neden olabileceği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir