14 Nisan 2021, Çarşamba
img

8 Mart’a doğru: 21’inci yüzyılda mücadele büyüyor

HABER MERKEZİ – Kadınlar, birçok kentte düzenlenen etkinliklerle 8 Mart’a katılım çağrısı yaptı.

Özgür Kadın Hareketi (TJA) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi ile kadın örgütlerinin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü hazırlıkları devam ediyor. Birçok kentte bir araya gelen kadınlar, çeşitli eylem ve etkinlik düzenleyerek 8 Mart’ta alanlara çıkma çağrısında bulundu. 
 
HATAY  
 
HDP İskenderun İlçe Örgütü, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında kadınlarla kahvaltıda bir araya geldi. Etkinliğe, çok sayıda kadın katıldı. Etkinlikte konuşan HDP İskenderun İlçe Eşbaşkanı Hülya Ateş, kadınları, İskenderun Kadın Platformu’nun 8 Mart Pazartesi günü, saat 15.30’da Eski Bit Pazarı’nda düzenleyeceği basın açıklamasına davet etti. 
 
ADANA 
 
Adana Kadın Platformu ve  Adana LGBTİ+ Dayanışması, Eğitim Sen Adana Şubesi’nde yaptıkları açıklamayla, Adana İl Emniyet Müdürlüğü’nün 8 Mart Kadın Mitingi’ne LGBTİ+ ve Boğaziçi’ne dair döviz, pankart ve bayrakları yasaklanmasına tepki gösterdi. Açıklamada basın metnini okuyan Adana Kadın Platformu üyesi Seda Yüce, “Bizler ve diğer tüm LGBTİ+ örgütleri kapatmaları, yasaklamaları kabul etmediğimizi bir kez daha yineliyoruz” dedi. 
 
HDP Adana Kadın Meclisi ve TJA aktivistleri de Adana’da 8 Mart’ta Uğur Mumcu Meydanı’nda yapılacak miting için çağrı bildirileri dağıttı. Kadınlar, Seyhan ilçesinin Barbaros, Yenibey, Dağlıoğlu, Karasu ve Akkapı mahallelerinde yaptığı ziyaretlerde, 8 Mart mitingine çağrı yaptı.
 
MARDİN 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı açlık grevinde bulunan Tarsus T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’ndeki tutuklu kadınlar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla mesaj gönderdi. Mesajlarını aileleriyle yaptıkları telefon görüşmesinde ileten kadın tutuklulardan Nurcan Aslan, kendisiyle birlikte Ziynet Sağlam ve HDP eski Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım’ın yarın açlık grevine girecek olan grupta yer aldığını aktardı. “İstiyoruz ki 21’inci yüzyıl kadınların yüzyılı olsun” mesajı veren Aslan, devamında şunları ifade etti: “Bugün Kürt kadınlarının öncülüğünde kadın özgürlük mücadelesi Ortadoğu’da amacına ulaşıyor. Bizde Kürt kadınları olarak kadın paradigması ile zindanlarda bu mücadeleyi büyütme kararı aldık. Bu vesile ile bütün kadınların 8 Martını kutluyorum. Gün özgürlük günüdür.”
 
Mardin Şahmaran Kadın Platformu, 8 Mart nedeniyle Kamu Emekçileri Sendikalar Konfederasyonu’na (KESK) bağlı sendika şubelerinin olduğu binanın önünde açıklama yaptı. Çok sayıda kadının katıldığı toplantıda metni platform adına Mürvet Aslan okudu. İktidarın kadınları biat ettirmek istediğini ve her türlü eylem ve etkinliğini yasakladığını belirten Aslan, “Kadının özgürleşmediği bir toplum özgür değildir. Erkek egemenlikli sistem sürekli kadınlara saldırmakta, kadınlar şafak operasyonuyla her gün gözaltına alınmakta, tutuklanmakta her türlü şiddete maruz kalmaktadır. Cezaevlerinde tutuklu olan kadın sayısı her geçen gün artmaktadır” ifadelerini kullandı.
 
Kadınların “Ana soylu toplum yaşanmıştır” demeye devam edeceklerini belirten Aslan, “Tüm toplumun özellikle kadınların tecrit altında olduğu böylesi dönemlerde kadınlar olarak tüm yasakları ve tecriti kıracağız” dedi. 
 
BARIŞ ANNELERİNE ZİYARET
 
Öte yandan HDP Kadın Meclisi de, Kızıltepe ve Artuklu ilçelerinde HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay ile birlikte Barış Anneleri Meclisi üyelerini evlerinde tek tek ziyaret ederek, 8 Mart’ını kutladı.
 
DERSİM 
 
HDP Dersim Kadın Meclisi de, 8 Mart dolayısıyla kent merkezinde bulunan kadın esnaflara karanfil dağıttı. Karanfil verilen kadın esnaflar, duruma dair memnuniyetlerini dile getirirken, HDP’li kadınlar tüm kadınları Dersim Kadın Platformu’nun kentte 8 Mart günü saat 12.00’de “Krize, şiddete, eşitsizliğe karşı örgütlü mücadeleye” sloganıyla düzenleyeceği etkinliğe davet etti.
 
ŞIRNAK 
 
TJA, “Li dijî Qirkirina Jinê Jiyanê, li dijî Tecrîdê Azadiyê Diparêzin” sloganıyla yaptığı 8 Mart çalışmalarına devam ediyor. Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde Beytüşşebap’ta düzenlenecek olan şölen öncesi kadınlar giydikleri yöresel kıyafetlerle, çarşı merkezinde bulunan esnaf ziyareti yaptı. Ardından  Elkê Mahallesi’ne geçen kadınlar, karanfil dağıttı. HDP Beytüşşebap Eşbaşkanı Beybun Aslan, yapılacak olan şölene katılım çağrısı yaptı.
 
Cizre ilçesinde de TJA’lılar, Gürsu (Aşê Şêxan), Yeşilyurt (Cinibrê) ve Bağlarbaşı (Serdehlê) köylerinde bulunan koçer kadınları ziyaret ederek karanfil dağıttı. Ardından Konak Mahallesi’nde pazar ziyareti gerçekleştiren kadınlar, karanfillerle 8 Mart kutladı. 
 
VAN 
 
Van’ın Edremit ilçesine bağlı Şehit Fırat Mahallesi’nde kadın buluşması gerçekleştirildi. HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit ve çok sayıda kadın buluşmaya katıldı. Buluşmada konuşan HDP’li Koçyiğit, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik devam eden tecride karşı başlatılan açlık grevi eylemine değindi. Koçyiğit, “Dört duvar arasında kapatılmışlar ama buna rağmen tecridi ve hak ihlallerini ortadan kaldırmak için bedenlerini açlığa yaratmışlar. Biz de bu büyük direnişe ve mücadeleyi sahip çıkmalıyız” dedi. 
 
8 Mart’da kadınları “erkek sisteme karşı itirazı örmeye” çağıran Koçyiğit, şunları söyledi: “Her kadına ulaşalım, kız kardeşlik ve yoldaşlık ruhuyla birbirimizi koruyalım. Bugün devletin AKP ve MHP’nin bölgedeki özerk savaş yöntemine anneler ve kadınlar olarak geçit vermeyelim.”  
 
Kadınlara karanfil dağıtılılan buluşma çekilen halaylarla son buldu. 
 
BİTLİS
 
HDP Muş Milletvekili Şevin Coşkun’un da aralarında bulunduğu kadınlar Bitlis’in Tatvan ilçesinde karanfil dağıttı. Coşkun ve beraberindekiler, karanfil verdikleri kadınların 8 Mart’ını kutladı. 
 
DİYARBAKIR 
 
HDP Diyarbakır İl Örgütü, partinin Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun’un da katılımıyla Silvan, Sur ve Kulp ilçelerinde broşür ve karanfil dağıtarak, kadınları 8 Mart’ta İstasyon Meydanı’nda gerçekleştirilecek mitinge davet etti. 
 
TMMOB üyesi kadınlarda şube binasında kutlama gerçekleştirdi. Etkinlikte katledilen kadınların isimlerinin yazılı olduğu balonlar gökyüzüne bırakıldı. Kutlama, Ma Music grubunun seslendirdiği şarkılar eşliğinde çekilen halaylarla sona erdi.
 
İZMİR
 
İzmir’de Kadınlar Birlikte Güçlü, “Ayağa kalk” dans gösterimiyle tüm kadınları 8 Mart’ta davet etti. 
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

img

Sadiye Demirtaş’a cinsiyetçi söylemlerde bulunan Serdar Saraç’a tepki yağdı

HABER MERKEZİ – HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın annesi Sadiye Demirtaş hakkında cinsiyetçi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir