20 Ocak 2021, Çarşamba
img

Barış Anneleri: Savaşa değil birliğe ihtiyacımız var

ANKARA – Federe Kürdistan Bölgesi’nde yaratılmak istenen gerginliğe karşı Barzani’ye çağrıda bulunan Barış Annesi Münibe Yılmaz ve Hatice Ay, “Kürtlerin birlik olmaktan başka şansı yok” dedi.

 
Federe Kürdistan Bölgesi’nde, Kürdistan Demokratik Partisi’nin (KDP) yarattığı askeri ve siyasi gerginlik devam ediyor. Federe Kürdistan Bölgesi’nde yaşanan gelişmeleri ve KDP’nin izlediği politikalara tepki gösteren Barış Annesi Hatice Ay ve Münibe Yıldız, Kürtlerin bir an önce ulusal birliği sağlaması gerektiği çağrısında bulundu.
 
Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 1994 yılında köylerinin yakılması nedeniyle Ankara’ya göç etmek zorunda kaldığını anlatan Ay, “Biz mazlum bir halkız, bir an önce bir olmamız lazım” dedi.
 
‘ÇİRKİN SİYASİ BİR OYUN’
 
Kürdistan’da yaşananları “Çirkin siyasi bir oyun” diyen Ay, “Her iki kuvvete Kürt. Biz eskiden her şeyde Barzanî derdik, ancak bugün yaşananlara baktığımız zaman artık diyemiyoruz. Biz biriz, Barzani’nin oturup bunu düşünmesi gerek. Dilimiz, kültürümüz her şeyimiz bir. Bir olmasak bir bile fark etmez, katliam yapmaya kimsenin hakkı yok. Kim olursa olsun kendisine yönelik bir saldırıya karşılık verir. Gerillaların da saldırılara karşılık vermesi haklarıdır” diye konuştu.
 
‘BİZ ARTIK BARIŞ İSTİYORUZ’
 
1992-1994 yılları arasında Kürtler arasında yaşanan çatışmalı süreci hatırlatan Ay, “90’lı yıllarda da saldırılar oldu ancak kim ne elde etti?” diye sordu. Kürtlerin oyunlara gelmemesi gerektiğinin altını çizen Ay, “Bizim ihtiyacımız savaş değil birlik. Biz anneler zulmü kabul edemeyiz, biz yeterince acı çektik ve çekmeye devam ediyoruz. Barzani’ye tek çağrım bu aldığı karardan bir önce dönmesi gerektiği. Ulusal birlik için bir çaba içinde olmuyorsun, yapılan görüşmelere zararı olmasın. Kürler yeterince katledildi, nerede bir Kürt katledilse bizim ciğerlerimiz yanıyor. Nerede katledildi, nasıl katledildi, dili, siyasi görüşü neydi demekten üzülüyoruz. Biz artık barış istiyoruz. Kürtlerde artık birlik olsun, insan gibi yaşasın” şeklinde konuştu.
 
‘KATLİAMA İZİN VERMEYİN’
 
Barış Annelerinin beyaz tülbentlerini yere atma eylemlerinin içinde bir mesaj barındırdığını aktaran Ay, “Eskiden bir kavga olduğunda biz anneler beyaz türbanlarımızı yere atardık taraflar dururdu. Şimdi Barış Anneleri türbanlarını yere atıyor, çağrılar yapılıyor ancak katliam için girişimler durmuyor. Bütün annelere çağrımdır katliama izin vermeyin” diye belirtti. 
 
‘KARDEŞ SAVAŞINA İZİN VERMEYİN’
 
40 yıl önce Ardahan’dan Ankara’ya göç eden Barış Annesi Munibe Yılmaz da birakujînin (kardeş kavgası) yeniden yaşanmasından kaygılı olduğunu söyledi. Annelerin savaş istemediğini ifade eden Yılmaz, “Savaş çıkarsa zulüm artacak, kardeş kardeşi öldürecek. Biz bunu kabul etmiyoruz. Tek istediğimiz kimsenin oyunlara gelmemesi” dedi. 
 
BARZANİ’YE ÇAĞRI
 
Mesut Barzani’nin, “Kürtler arası çatışmayı haram kıldık” sözlerini anımsatan Yılmaz, “Değişen ne oldu da savaş kararı aldı Barzani?” diye sordu. Barzani’ye seslenen Yılmaz, “Savaş başlatma, masada oturup anlaşın kardeş savaşına izin vermeyin” çağrısında bulundu.
 
‘BİR OLMAZSAK YOK OLURUZ’
 
Savaşa karşı bütün annelere seslenen Yılmaz, şunları söyledi: “Kim ölürse ölsün annenin ciğeri yanıyor. Kürtler arasında yaratılmak istenen gerginlik Kürtlerin bir olmasının istemeyen devletlerin oyunu, bu oyuna gelmemeliyiz. Hayatımın sonuna kadar savaş çıkmaması için elimden geleni yapacağım. Savaşın durması için gerekirse gözümüzü kırpmadan canımızı veririz. Cigerxwin ‘Hun nebin yek, Hunê herin bi yek bi yek (Bir olmazsanız tek tek yok olursunuz)’ demiş. Kürtlerin bir olmaktan başka şansı yok. Bir olunursa barışta olur.” 
 
MA/ Emrullah Acar 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

img

Cezaevlerinde açlık grevinin 20’nci günü

DİYARBAKIR – Cezaevlerinde tutukların tecride karşı başlattığı süresiz-dönüşümlü açlık grevi, 20’nci gününde devam ediyor.    …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir