5 Aralık 2020, Cumartesi
img

‘Bêrû’ Kürtçe tiyatro oyunu Urfa’da da yasaklandı

URFA – Urfa Barosu, yarın baro konferans salonunda sahnelenecek olan “Bêrû” adlı Kürtçe tiyatro oyununun valilik tarafından yasaklandığını duyurdu.

Urfa Baro, 14 Kasım’da Tahir Elçi Konferans Salonu’nda sahnelenmesi beklenen “Bêrû” adlı Kürtçe tiyatro oyunun Urfa Valiliği’nin 13 Kasım tarihli kararı ile kent merkezi ve ilçelerinde süresiz olarak yasaklandığını duyurdu. 

Baronun sosyal medya hesabı üzerinden yasaklama kararına ilişkin şu paylaşımda bulunuldu: “Kürtçe dilinde oynanan “Berû” adlı tiyatro oyunu, Şanlıurfa Valiliğinin 13.11.2020 tarihli kararı ile Şanlıurfa il merkezi ve ilçeleri dahil olmak üzere Şanlıurfa coğrafi sınırları içerisinde süresiz olarak yasaklanmıştır’ Kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunarız.”

Oyun valiliğin “22699 nolu kararı” ile yasaklandı. Söz konusu karara ilişkin valilik tarafından kamuoyuna henüz resmi bir açıklama yapılmış değil.

DAHA ÖNCE DE YASAKLANMIŞTI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları tarafından salgın döneminde özel tiyatrolara destek projesi kapsamında Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde sahnelenmesine saatler kalan “Bêrû” (Yüzsüz) adlı Kürtçe tiyatro oyunu, Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı tarafından “Kamu düzenini bozabileceği” gerekçesi ile yasaklanmıştı. İçişleri Bakanı İsmail Çataklı yönetmeni Dario Fo’nun yazdığı oyun için “PKK propagandası” olduğunu söylemişti. İstanbul Valiliği oyunun “PKK propagandası” içerdiği gerekçesi ile oyuncular hakkında adli sürecin başlatıldığını açıklamıştı. Yasaklama kararına birçok çevreden tepki gösterilmiş, oyunun yasaklanması ise “Kürtçe düşmanlığı” olarak değerlendirilmişti

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

img

‘Geçmişin Sesi Amida Konserleri’ devam ediyor

DİYARBAKIR – DTSO’nun tarihi mekânlarda düzenlediği “Geçmişin Sesi Amida Konserleri’nin” ikincisi, Roma döneminden kalma Zerzevan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir