6 Mart 2021, Cumartesi
img

CHP’li Erbay: 15 yılda tarikatlara toplam 379 milyon bütçe ayrıldı

ANKARA– Diyanet İşleri Başkanlığı’na ayrılan 2021 yılı bütçesini eleştiren CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay, 15 yılda tarikatlara toplam 379 milyon TL bütçe ayrıldığını söyledi.

Meclis Genel Kurulu’nda Diyanet İşleri Başkanlığı’na ayrılan bütçeye dair konuşan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muğla Milletvekili Burak Erbay, Diyanet bütçesinden tarikat ve cemaatlere her yıl artan bir şekilde bütçe verildiğine dikkati çekti. Erbay, “Kar Amacı Gütmeyen Kuruluşlara Yapılan Transfer’lerle 15 yılda tarikatlara toplam 379 milyon TL bütçe ayrıldı” dedi.

DERNEKLERE AYRILAN BÜTÇE

Diyanetin 2021 yılı bütçesinden yurt, dernek ve vakıflara ayrılan bütçeye dair ise Erbay, “Çocukların taciz edildiği, yurtlarında çocuklarımızın diri diri yandığı dernek ve vakıflara toplam 81 milyon 893 bin TL ödenek ayrılmış. Biz bu paranın nereye, hangi amaçla verildiğini dahi bilmiyoruz. Bu derneklere ayrılan bütçeyle esnafa ve çiftçiye destek verilseydi ne olurdu biliyor musunuz? 1 milyon 637 bin 86 esnafa ya da çiftçiye 50’şer bin lira karşılıksız destek verilebilirdi. Ama siz 40 yıl vergi verip devletine bakan esnafa, çiftçiye, işçiye vereceğiniz desteği tarikatlara cemaatlere verdiniz” dedi.

‘AŞIYI BULAN FİRMANIN YÜZ KATI PERSONELİ VAR’

Diyanet’te çalışan kişi sayısına da vurgu yapan Erbay, şunları söyledi: “Pfizer ve Biontech adlı iki şirket, insanlık için umut olan aşıyı buldu. Pfizer, 175 ülkede faaliyet gösteriyor. 7 milyar dolar bütçesi var. Bu şirkette 96 bin kişi çalışıyor. Yine aşıyı bulan ve iki Türk doktorun sahibi olduğu Biontech firmasında ise sadece bin 300 kişi çalışıyor. Peki diyanette kaç kişi çalışıyor biliyor musunuz? 131 bin 789 kişi çalışıyor. Yani aşıyı bularak insanlığa umut olan Biontech firmasının yüz katı personeli var Diyanet’in. Şu pandemi koşullarında en çok ihtiyaç duyulan tıbbi laboratuvar teknikerleri ve sağlıkçılar atama beklerken diyanete 5 bin yeni atama yapılıyor.”

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

img

Jet fezlekede savcı zaman kavramını unuttu

ANKARA – HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar hakkında, tutuklu olduğu 2013 yılında, Lice’de yapılan bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir