28 Ekim 2020, Çarşamba
img

Davutoğlu: Devlet tıkandı

KONYA – Partisinin Konya il kongresine katılan Ahmet Davutoğlu, Erdoğan’ın başında olduğu yeni rejim sürdükeçe işlerin yolunda gitmeyeceğini belirterek, “Bürokrasinin çöktüğü, devletin tıkandığı, demokrasinin işlemediği bir haldeyiz” dedi. 
 
 
Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, partisinin Konya Kongresi’nde yaptığı konuşmada eski partisi AKP’yi ve Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ı eleştirdi. Yerli ve milli söylere dikkati çekerek “Dünyada Kuzey Kore dahil, bir tane tam bağımsız ekonomi gösterebilir misiniz?” diyerek Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a tepki gösterdi. İktidar ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ekonomiye ilişkin söylemlerini eleştiren Davutoğlu, “Bir de bu koalisyon hükümetinin emperyalist tutsaklıktan bahseden küçük ortağı var. Türkiye kendisini çok iyi tanıyor. Ne zaman bir erken seçim krizi olsa orada. Ne zaman siyasi bir kriz olsa orada. Ne zaman büyük ve yıkıcı bir ekonomik kriz olsa orada. Seçim krizlerinin, siyasi krizlerin ve ekonomik krizlerin baş kahramanı. Sayın Bahçeli şimdi de iktidar ortağı” diye konuştu. 
 
“Bürokrasinin çöktüğü, devletin tıkandığı, demokrasinin işlemediği bir haldeyiz” diyen Davutoğlu, “Cumhurbaşkanı kendi çıkardığı kararnameleri daha sonra yine kendisi iptal etmek zorunda kalmaktadır. Bakın daha da ileri gittiler, geçen sene görevden aldıkları bir birimin başkanını tekrar görevden aldıklarını yayınladılar resmi gazetede, Geçenlerde de kararnamede yanlışlıkla bir üniversite kurdular, Şimdi de eğitimde sürekli yapboz kararlar alıp duruyorlar. 
 
Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi devam ettiği sürece Türkiye’de kaliteli, şeffaf ve denetlenebilir bir yönetim mümkün olmayacak. Bu sisteme geçildiğinden beri; milletimizin ekmeği küçüldü, işsizlik tavan yaptı, enflasyon rekorlar kırdı, paramız resmen ayağa düşürüldü” dedi. 
 
HÜKÜMET YÖNLENDİRİLİYOR
 
Dış politikaya dair de Erdoğan’ı eleştiren Davutoğlu, “Şubat sonunda Suriye’de onlarca askerimiz şehit olduktan sonra kim size ‘aman yanarız, biteriz Putin’i hemen biz arayalım, sonra da ayağına gidelim, Ankara’da bir haftadır reddettiğimiz ne kadar madde varsa Moskova’da kabul edelim’ dedi. Buna bir cevap verin” çağrısında bulundu. 
 
 
Davutoğlu, şöyle devam etti: “Daha üç gün önce Bartın’da görüştüğümüz İdlib şehidinin yakınlarının haklı sorularına hala cevap verilememiştir. Bu yiğit Mehmetçikler hava savunması olmadan oraya niye gönderildi? Bölgedeki hava koridorundan sorumlu olan Rusya’nın bu saldırılardaki tutumu açıkken sizi Moskova’ya götüren hangi kaygıydı?
 
Doğu Türkistan’da Çin zulmü, toplama kampları, 21. Yüzyıl Nazi işkenceleri altında inim inim inleyen Türk kardeşlerimiz için kim size ‘aman yanarız, biteriz Çin’e bir tek cümle söylemeyelim, hatta dış işleri bakanınızın ifadesiyle ‘Çin aleyhine yayınlara müsaade etmeyelim’ dedi. Bunu bir açıklayın.” 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

img

Diyarbakır’da bir hemşire koronadan yaşamını yitirdi

DİYARBAKIR – Dicle Üniversitesi Hastanesi Fizik Tedavi Bölümü hemşiresi Leyla Çiçek, koronavirüsten yaşamını yitirdi. Diyarbakır …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir