20 Ocak 2021, Çarşamba
img

Emekli-Sen’den hükümete zam tepkisi!

 
İSTANBUL- Hükümetin gerçek enflasyon oranını gizleyerek kendi maaşlarına zam yaptığını belirten Emekli-Sen İstanbul Şubeleri, yaşanan artışında temel ihtiyaçlara yapılan zamlarla eridiğini belirterek, “Sadaka zamlara mahkum değiliz” dedi. 
 
Tüm Emekliler Sendikası (Emekli-Sen) İstanbul Şubeleri hükümetin son zamanlarda emeklilere yaptığı zamlara ilişkin Kadıköy Kalkedon Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. “Emekli maaşına yapılan sadaka zammına hayır, AKP zammını al başına çal” pankartının açıldığı eyleme, çok sayıda sendika üyesi katıldı. 
 
‘HÜKÜMET GERÇEK ENFLASYONU YANSITMIYOR’
 
Emekli-Sen üyesi Hıdır Kurtulmaz, hükümetin bütçe açığını kapatmak için temel ihtiyaçlara zam yaptığını belirterek ve bu açığın devam etmesi halinde yani zam dalgasının emekçileri beklediği belirtildi. Hükümet tarafından açıklanan enflasyon rakamlarının gerçeği yansıtmadığını aktaran Kurtulmaz, “Gerçek enflasyonun yüzde 30’u geçtiğini hepimiz bilirken sahte enflasyon rakamlarıyla yüzde 5’lik zam veriliyor. Verilen miktar ise daha elimize geçmeden temel ihtiyaçlara getirilen zamlarla nedeniyle eriyip gidiyor” dedi. 
 
SADAKA ZAMLARA MAHKUM DEĞİLİZ
 
Türkiye’de bulunan 13 milyon emeklinin sendikal örgütlenmeye dahil olması durumunda hükümetin kendilerine krizin faturasını kesemeyeceğini belirten Kurtulmaz şunları dile getirdi: “Bizleri her geçen gün daha da yoksullaştıran bu gidişatı tersine çevirebiliriz. Bizler sadaka zamlara mahkum değiliz. Maaşlarımız toplu sözleşme masasında belirlensin istiyoruz.”
 
Eylem atılan sloganlar ardından son buldu. 
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

img

Emekliler Sendikası: Eşitsizlikler kaldırılsın

İSTANBUL – İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin kabul edilmesinin 72’nci yılına dair açıklama yapan Emekliler Dayanışma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir