3 Aralık 2020, Perşembe
img

Ermenek katliamının 6’ncı yılı: Ant olsun hesap soracağız

ANKARA – Ermenek maden katliamının 6’ncı yıl dönümü nedeniyle yapılan anmada konuşan madenci çocuğu İlayda Mutlu, “18 kardeşimizi öldüren bu düzen, bizleri süründürmeye ediyor. Bize yerin dibini mezar edenlere yerin üstünü dar edeceğiz, ant olsun” dedi.

Karaman’ın Ermenek ilçesine bağlı Pamuklu köyü yakınlarında, Has Şekerler Madencilik’e ait kömür madeninde su baskını sonucu hayatını kaybeden 18 maden işçisinin yaşamını yitirdiği katliamın 6‘ncı yılında mezar başlarında anma gerçekleştirildi. Tazminatları ve maaşları gasp edildiği için 59 gündür direnen işçiler ve yaşamını yitiren 18 maden işçisinin ailelerinin gerçekleştirdiği mezarlık ziyaretlerinde, yaşamını yitiren kişilerin mezarlarına karanfil bırakıldı. Mezarlık ziyaretlerinin ardında Bağımsız Maden İşçileri Sendikası, Güneyyurt Belediye Meydanı’nda yer alan Madenci Anıtı önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya maden işçileri ve ailelerinin yanı sıra Ermenek Belediye Başkanı Atilla Zorlu ve Güneyyurt Belediye başkanı Ahmet Arı da katıldı.

 ‘KATİLLER SERBEST BIRAKILDI’

Açıklamada konuşan madenci çocuğu İlayda Mutlu, “Kömür karasından yüzleri görünmeyen, yerin altında unutulan, yok sayılan maden işçileriyiz biz” dedi. Maden işçilerinin sadece yıl dönümünde hatırlanmasına tepki gösteren Mutlu, “Bundan tam 6 yıl önce 18 kardeşimizi göz göre göre bile isteye boğarak öldürdüler bu topraklarda. Kazaydı dediler hayır siz cinayet işlediniz dedik, kaderiniz bu sizin dediler hayır sizin bu yaptığınız katliamdır dedik. Yetmedi sesimiz katiller serbest kaldı, ölen kardeşlerimizin aileleri kaderlerine terk edildi, biz sağ kalanların tüm haklarına çöküldü. Yüreğimizde acımızla mahkeme kapılarında süründürüldük. Yoksula nefes aldırmayan yasalar, kurallar, yasaklar bu zenginlere bu katillere bu hırsızlara işlemedi. 6 yıl geçti aradan hala soruyoruz tekrar soruyoruz kimin bu düzen, kimin bu hukuk, kimin rahatı için dönüyor bu çarklar?” şeklinde konuştu.

‘YERİN ÜSTÜNÜ DAR EDECEĞİZ’

Aradan 6 yıl geçmesine rağmen yaşanan acının taze olduğunu dile getiren Mutlu, devamında şunları söyledi: “Yetmedi sesimiz yetmedi ama herkesin 1-2 dakikalık video kayıtlarında seyrettiği feryadımız da bitmedi acımız da dinmedi. 18 kardeşimizi öldüren bu düzen öldüremediği bizleri süründürmeye devam etti, ediyor. Ama zaman değişiyor hesap günü yaklaşıyor. Bize kader diye öğrettikleri bu kanlı patron düzeninin kökünü kurutmaya geliyoruz. Çocuklarımızla geliyoruz, ailemizle geliyoruz, Ermenek halkıyla geliyoruz, topyekûn geliyoruz! Bize yerin dibini mezar edenlere yerin üstünü dar edeceğiz. Ant olsun hesap soracağız ant olsun!”

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

img

Bütçe 10 ayda 145 milyar açık verdi

ANKARA – Hazine ve Maliye Bakanlığı, yılın ilk 10 ayında 145 milyar TL açık verdi.  …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir