13 Mayıs 2021, Perşembe
img

Güven Boya işçilerinin eylemi 11’inci gününde

ANTEP – Antep Organize Sanayi Sitesi’nde bulunan Güven Boya Polyester İplik Tesisi’nde işten çıkarılan işçiler, oturma eylemlerinin 11’inci gününde “Direnmekten vazgeçmeyeceğiz” mesajı verdi. 
 
Antep 4’üncü Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet yürüten Güven Boya Polyester İplik Tesisi’nde “Kod-29” ile işten çıkartılan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Tekstil İşçileri Sendikası üyelerinin fabrika önünde başlattığı eylem 11’inci gününde. Aynı sanayi sitesinde bulunan Yasin Kaplan Halı’dan de aynı maddeyle işten çıkarılan ve 24 gündür fabrika önünde eylemde olan 16 işçi de bugünkü eyleme katıldı. 
 
Eylemde konuşan sendikanın Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen, işten atmalar ve sendikaya yönelik saldırılara karşı mücadele edeceklerini belirterek, “İşçiler artık hakları ve alın terleri için direnecekler” dedi. 
 
‘HAKLARIMIZ TANINMIYOR’
 
İşçilerden Ahmet Önel ise, geçtiğimiz hafta kendisinin de aynı madde ile işten çıkarıldığını aktararak, “Mobing uygulayarak, yapamadığım işleri yaptırıp hata yapmaya zorlamak istediler. Bunu kabul etmediğim için, yani yasal hakkımı kullandığım için işten atıldım. Güven Boya yönetimi her zaman olduğu gibi işçilerin yasal haklarını kullanmasına engel oluyor. Bu işyerinde işçilerin sendikal hakları, yasal hakları tanınmıyor. Anayasanın bize verdiği hakları kullandığımız için işçileri ahlaksızlıkla suçlayarak, yani Kod-29’u kullanarak bizi işten atıyorlar” dedi. 
 
‘DİRENECEĞİZ’
 
Önal, şöyle devam etti: “Bu fabrika, daha önce de işçilerin e-devlet şifrelerini toplayarak, sendikalı olan işçileri istifaya zorlayarak, sendikaya üye olan işçilerin evlerine kadar gidip ailelerini bile tehdit etti. Sendikasız işçilere elden para vererek, sendika içeride yeniden yetki almasın diye içeride işçi sayısını şişirip hileli işçi alımı yaparak, pandemi döneminde işçi çıkarma yasağı varken sırf sendikalı olduğu için işçileri işten atarak, sendikalı işçiler üzerinde baskı kurarak defalarca kez suç işledi. Güven Boya yönetimi, sendikamızın içeride yeniden yetki almaması için yasa, hak, hukuk tanımadan her yola başvuruyor. Güven Boya ve Yasin Kaplan işçileri olarak işe geri alınıncaya kadar direneceğiz. Bu sendika düşmanlığı ve bu haksızlıklar son bulana kadar mücadelemizden ve direnmekten vazgeçmeyeceğiz.” 
 
Açıklama “Direne direne kazanacağız” sloganlarıyla son buldu. 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

img

Şubat ayında en az 138 işçi yaşamını yitirdi

İSTANBUL – İSİG Meclisi’nin açıkladığı Şubat ayı iş cinayetleri raporuna göre, en az 138 işçi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir