28 Ekim 2020, Çarşamba
img

İhracat miktarı artarken değeri azaldı

ANKARA – TÜİK verilerine göre ihracat birim değer endeksi Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,8 azaldı. İhracat miktar endeksi ise bir önceki yılın aynı ayına göre artış kaydetti.  

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Haziran ayı dış ticaret verilerini açıkladı. Buna göre, İhracat birim değer endeksi Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,8 geriledi.  Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 4,3 artarken, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 7,4, yakıtlarda yüzde 42,4 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 2,6 azaldı.
 
İHRACAT MİKTARI ENDEKSİ
 
İhracat miktar endeksi Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18,5 arttı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 32,9, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 18,1 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 17,9 artarken, yakıtlarda yüzde 35,9 azaldı. 
 
İhracat miktar endeksi 2020 yılı ikinci çeyrekte bir önceki yılın ikinci çeyreğine göre yüzde 23,8 azaldı.
 
İTHALAT BİRİM ENDEKSİ AZALDI
 
Verilere göre, ithalat birim değer endeksi Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,0 azaldı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 3,6 artarken, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 13,2, yakıtlarda yüzde 37,5 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 5,3 azaldı. İthalat birim değer endeksi 2020 yılı ikinci çeyrekte bir önceki yılın ikinci çeyreğine göre ise  yüzde 11,2 azaldı.
 
 İTHALAT MİKTARI GEÇEN YILA ORANLA AZALDI 
 
İthalat miktar endeksi de Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 22,1 arttı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 35,0, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 20,8 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 18,0 artarken, yakıtlarda yüzde 15,8 azaldı Endeks 2020 yılı ikinci çeyrekte bir önceki yılın ikinci çeyreğine göre yüzde 6,6 azaldı.
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

img

Ermenek katliamının 6’ncı yılı: Ant olsun hesap soracağız

ANKARA – Ermenek maden katliamının 6’ncı yıl dönümü nedeniyle yapılan anmada konuşan madenci çocuğu İlayda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir