6 Mart 2021, Cumartesi
img

İnşaattan düşen mültecinin hastane masrafları karşılanmadı

 
AFYON – Afgan mülteci Norullah Shur Zad, kayıt dışı çalıştığı Görgülü İnşaata ait şantiyeden düşerek ağır yaralandı. Patron Adem Görgülü, Zad’ın şikayetçi olmaması karşılığında ödeyeceğini söylediği tedavi masrafını ödemedi. Görgülü, “Geçmiş, gitmiş bir olay” diyerek olayı geçiştirdi. 
 
Afganistan’dan 2 yıl önce bin bir zorlukla Türkiye’ye gelen Norullah Shur Zad (20), Afyon Görgülü inşaatta çalışmaya başladı. Geçen yıl çalıştığı inşaattan düşerek ağır yaralanan Zad’ın kaldığı hastanede uzun süre tedavisi devam etti. Yeni yeni iyileşmeye başlayan Zad, işveren inşaat firması kendisine söz vermesine rağmen hastane masraflarını karşılamadı. Hastanede birikmiş borçları yüzünden zor günler geçiren Zad, çalıştığı firmaya dava açarak hukuk mücadelesi için destek bekliyor. Ellerinde, bel ve boyun kısmında ciddi kırıkların olduğunu belirten Zad, kazadan beri çalışamadığını söyledi. Zad, Afyon’da kendisi gibi Afgan mültecilerle aynı evde kaldığını ve ev arkadaşlarının yardımlarıyla hayatını sürdürdüğünü dile getirdi. 
 
PATRONU YARDIM ETMEDİ 
 
Afyon İl Göç İdaresinde bulunan kaydının, tedavi gördüğü süre boyunca denetim imzasına gidemediği için silindiğini belirten Zad, kaydını yenilediğini belirtti. Zad, çalışma izni olmadığı için inşaatlarda kayıt dışı çalıştırıldığını söyledi. Kaza günü özel bir hastaneye kaldırıldığını dile getiren Zad, hastane polisinden önce odasına gelen Görgülü İnşaat’ın patronu Adem Görgülü’nün kendisine, “Şikayetçi olma, iyileşene kadar sana ben bakacağım” dediği için şikayetçi olmadığını aktardı.
 
DESTEK BEKLİYOR 
 
Ancak Görgülü’nün, o günden beri tedavisi boyunca ihtiyaç duyduğu hiçbir yardımda bulunmadığını aktaran Zad, şunları söyledi: “Hastaneye olan borcumdan dolayı zor günler geçiriyorum. Çalışamadığım için de Afganistan’daki aileme para gönderemiyorum. 6Eylül’de ilk verdiğim ifadeyi değiştirmek için Afyon Karahisar İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı Kocatepe Polis Merkezi Amirliğine gittim ve Adem Görgülü hakkında şikayetçi oldum. Şikayetim üzerine adliyeye yönlendirildim. Ancak, adliyedeki bir görevli bana, ‘senin dava açma hakkın yok, hiçbir şey yapamazsın’ dedi. Kazadan sonra sana bakarım diyen patron, telefonlarımı bile açmıyor.” 
 
Yaşadığı haksızlığa dair hukuk mücadelesini vereceğini söyleyen Zad, Türkiye’deki mülteci derneklerinden de destek beklediğini ifade etti. 
 
GÖRGÜLÜ İDDİALARI DOĞRULADI
 
Zad’ın iddialarını sorduğumuz Görgülü inşaatın sahibi Adem Görgülü de, önce iddiaları reddetti. Görgülü, Norullah Shur Zad’ın kendi inşaatında çalışmadığını, inşaatta çalışan Mustafa Öksüz adlı ustayı ziyaret ettiğini ve o esnada kazanın yaşandığını iddia etti. Polis tutanakları ve hastane raporlarını hatırlattığımız Görgülü, ardından inşaatında yaşanan iş kazasını “Talihsiz bir olay yaşandı, evet ama geçmiş gitmiş bir olay” diyerek tanımladı. Görgülü, hastane masraflarını karşılamadığı iddialarını da yanıtsız bıraktı. 
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

img

‘Yoksulluk yok diyen bizi görsün’

ANKARA – Ankara’nın buz kesen soğuklarında doğalgaz bağlayacak paraları olmadığı için kurdukları odun sobası “duman …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir