14 Nisan 2021, Çarşamba
img

İstanbul’da büyük kadın buluşması başladı: Kalplerimiz özgürlük için atıyor

İSTANBUL – İstanbul Kadıköy’de binlerce kadının bir araya geldiği  “Büyük Kadın Buluşması” başladı. Kadınlar, “Özgürlüğümüzü kazanacağız” pankart ve dövizleriyle alana giriş yaptı. 
 
Kadınlar, 8 Mart Kadın Platformu öncülüğünde “Özgürlüğümüzü Kazanacağız” şiarıyla düzenlenen İstanbul Kadıköy’de bulunan Beşiktaş İskele Meydanı’nda “Büyük Kadın Buluşması” kutlaması için toplanmaya başladı. Buluşma öncesi İskele Meydanı polislerce ablukaya alınırken, kadınlar birçok farklı koldan yürüyüşle alana aktı. Caferağa Caddesi’nde buluşan ve alana yürümek isteyen İlerici Kadınlar’ın “Ayaktayız” pankartı, polis tarafından kapatılmak istendi. Kadınlar engellemelere rağmen sloganlar eşliğinde alana yürüdü. 
 
Aralarında HDP İstanbul Milletvekili Dilşad Canbaz Kaya’nın da bulunduğu Demokratik Kadın Hareketi’nin Osmanağa Caddesi üzerinde bir araya gelmesi engellendi. Kadınlar baskı ve engellemelere rağmen alana geldi. HDK ve HDP’li kadınlar ise  “Jin jiyan azadî” ve “Kadınlar artık susmayacak” sloganlarıyla alana yürüdü. Kadınlar, polisin slogan atılmasına karşı yaptığı uyarılara, zılgıtlarla karşılık verdi. 
 
GÖKKUŞAĞINA YASAK
 
İskeleye kadar yürüyen kadınlara, esnaf da alkışlarla destek verdi. Yapılan aramanın ardından kadınlar tek tek alana alınırken, gökkuşağı renkli şemsiye ve bayrakların alana sokulmasına izin verilmedi. 
 
Platform, kadınlara üzerinde “Özgürlüğümüzü kazanacağız” yazılı mor maskeler dağıttı.
 
Rengarenk kıyafetleri ve taleplerini içeren pankart ile dövizlerle alana akan kadınların buluşması, halay ve zılgıtlar eşliğinde başladı.

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

img

Sadiye Demirtaş’a cinsiyetçi söylemlerde bulunan Serdar Saraç’a tepki yağdı

HABER MERKEZİ – HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın annesi Sadiye Demirtaş hakkında cinsiyetçi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir