1 Ekim 2020, Perşembe
img

‘Kadın eylemlerinde çoklu hak ihlalleri uygulanmıştır’

İZMİR – İHD İzmir Şubesi Kadın Komisyonu, kadın eylemlerine yönelik polisin müdahalesine tepki göstererek, “Kadın eylemlerinde çoklu hak ihlalleri uygulanmıştır” dedi. 

 
İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi Kadın Komisyonu, kadın eylemlerine yönelik polis müdahalesine tepki gösterdi. Dernek binasında yapılan açıklamaya, Kızılokyanus Derneği ve Özgür Genç Kadınlar da katıldı. Açıklama yapan İHD yöneticisi Ayşegül Kizaroğlu, İzmir’de iki farklı kadın eylemi gerçekleştirildiğini ve eylemlerin gözaltı ve işkencelerle sonuçlandığını belirtti. 
 
“Türkiye’nin de altına imza attığı Birleşmiş Milletlerin (BM) İşkenceye Karşı Sözleşmesi’nin 2. maddesinin 2. paragrafında, hiçbir istisnai durum, ne harp hâli ne de bir harp tehdidi, dâhili siyasî istikrarsızlık veya herhangi başka bir olağanüstü hâl, işkencenin uygulanması için gerekçe gösterilemez” sözlerini hatırlatan Kizaroğlu, şunları söyledi: “Hiç kimse işkence ve diğer kötü muamele uygulamalarına maruz bırakılamaz. Yapılmak istenen eylemlerde çoklu hak ihlalleri uygulanmıştır. Düşünce ve ifade özgürlüğü, toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkı engellenmiş, işkence yasağı ihlal edilmiştir. Yetkilileri Uluslararası sözleşmelerden doğan ve Anayasada da karşılığını bulan haklarını kullanmalarının önünde engel olmamaya çağırıyoruz. Biz İHD’li kadınlar olarak yaşananların takipçisi olacağımızı, başvurucularımızın başvuruları ışığında gerekli yasal süreçleri başlayacağımızı ve takipçisi olacağımızı bir kez daha beyan ediyoruz.”

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

img

Kadın Savunma Ağı: Sözleşmeyi tartışmak kimsenin haddi değil

İZMİR – Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesinin ele alınacağı AKP MYK’sine tepki gösteren Kadın Savunma Ağı’ndan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir