3 Aralık 2020, Perşembe
img

Kamu emekçilerinin eylemi 145’inci haftasında

İZMİR– KHK ile işlerinden atılan kamu emekçilerinin işlerine geri dönmek amacıyla başlattıkları eylem 145’inci haftasına girdi.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile işlerinden atılan kamu emekçilerinin, işlerine geri döndürülmesi için başlatılan oturma eylemleri 145’inci haftasında devam etti. Karşıyaka Çarşı’nda yapılan eylemde kamu emekçileri “İhraçlarınıza, Açığa Almalarınıza, Sürgün ve Cezalarınıza Teslim Olmayacağız” yazılı pankart açtı. Sık sık “KHK’lar gidecek, Biz Kalacağız”, “Baskılar Bizi Yıldıramaz” ve “Yaşasın Sınıf Dayanışması” sloganlarının atıldığı açıklamayı Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı Eğitim Sen İzmir 2 No’lu Şube Başkanı Veysel Beyazadam okudu.

‘4 YILDIR 16 BİN DOSYA KARARA BAĞLANAMADI’

Tek adam rejiminin kurumsallaşmasında en önemli dönemecin 15 Temmuz darbe girişiminin fırsata çevrilmesi olduğunu söyleyen Beyazadam, ihraç kararlarına karşı başvuruları değerlendiren OHAL İşlemlerini İnceleme Komisyonu’nun, 4 yıldır 16 bin dosyayı karara bağlamadığını belirtti.

‘GÜVENLİK SORUŞTURMALARINA SON VERİN’

Hukuksuzca ihraç edilenlerin derhal görevlerine iade edilmesini talep eden Beyazadam, ayrıca Barış Akademisyenlerinin başvuruları kabul edilerek işlerine, kürsülerine, öğrencilerine dönmelerinin önünün açılması gerektiğini belirtti. Son yıllarda kamudaki dönüşüm ile bir yandan kamu hizmetlerinin özelleştirildiğini, diğer yandan da güvenlik soruşturmalarının yürütüldüğünü söyleyen Beyazadam, “Liyakatsiz, eş-dost-evlat atamaları kamusal hizmetlerin niteliğini düşürmekte, işçi cinayetlerine, kazalara yol açmakta, iş barışını bozmaktadır. Öte yandan sendika seçme hakkı ve örgütlenme özgürlüğü fiilen ortadan kaldırılmaktadır” ifadelerini kullandı.

‘BİZ KAZANACAĞIZ, GERİ DÖNECEĞİZ’

Liyakatsiz atamaların ve güvenlik soruşturmaların derhal sonlandırılmasını isteyen Beyazadam, “İdari bir mekanizma olan OHAL Komisyonu derhal lağvedilmelidir. Biz kazanacağız, geri döneceğiz!” dedi. 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

img

Bütçe 10 ayda 145 milyar açık verdi

ANKARA – Hazine ve Maliye Bakanlığı, yılın ilk 10 ayında 145 milyar TL açık verdi.  …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir