6 Mart 2021, Cumartesi
img

Kemal Türkler katledilişinin 39’uncu yılında anıldı

İZMİR – Türkiye İşçi Partisi (TİP), DİSK Kurucu Genel Başkanı Kemal Türkler’i katledilişinin 39’uncu yıl dönümünde İzmir’de düzenlenen forumla andı.

22 Temmuz 1980 tarihinde, İstanbul Merter’deki evinin önünde uğradığı suikast sonucu hayatını kaybeden Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Kurucu Genel Başkanı Kemal Türkler, katledilişinin 39’uncu yıl dönümünde İzmir’de anıldı. Türkiye İşçi Partisi (TİP) tarafından organize edilen foruma İzmir Tiyatroları Derneği Başkanı Bilgehan Oğuz, Demokrasi Dostluk Dayanışma Derneği  (DDDD) Başkanı Talat Özmen, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Başkanı Cavit Uğur, Onbeşler Bilimler Dayanışma Partisi (OBDP) Başkanı Burhan Yıldırım ve çok sayıda yurttaş katıldı.

‘FAŞİZİMİN İLK HEDEFİYDİ’

Moderatörlüğünü TİP Parti üyesi Gürbüz Karaelmas’ın yaptığı forumda konuşan TİP üyesi Rauf Cankurtaran,  Kemal Türkler’in sosyalizm mücadelesinin büyümesi adına DİSK’in kuruluşunda aktif rol oynadığını belirtti.

Cankurtaran, 10 yıl boyunca DİSK genel başkanlığını yaptığını hatırlattığı Türkler’in 1 Mayıs yasağını kırdığını da ifade etti. Türkler’in işçilerin önderi olduğunu vurgulayan Cankurtaran, “Kemal Türkler aynı zamanda antifaşist mücadelenin en önündeydi. Onu hep böyle hatırlayacağız. O gericiliğin faşizmin ilk hedefiydi. 24 Ocak 1980 önemli bir eşikti. 22 Temmuz 1980’e geldiğimizde ise, burjuvazi ve faşistler Kemal Türkleri katlettiler” diye konuştu.

‘MÜCADELENİN NERESİNDE OLDUĞUMUZU İYİ BELİRLEMELİYİZ’

Tarihsel ve toplumsal mücadeleyi ustalarından öğrendiklerini belirten TİP üyesi Recai Atalay da, Türkler’in tarihsel misyonunu toplumsal mücadeleye taşıma sorumluluğunda olduklarını kaydetti.

Atalay, herkesin Kemal Türkler’i tarih olarak anlatabileceğini dile getirerek, “Tarihsellik açısından baktığımızda neticeler çıkartırız. O dönem hem siyasi hem de ekonomik yönüyle başka bir mücadele biçimleri vardı. Bambaşka şeyler oluyor Türkiye’de. İstanbul seçimlerinde olan olaylar bize siyasi değerlendirmeleri bırakıyor. Biz bu mücadelenin neresinde olduğumuzu iyi belirlemeliyiz. Başka bir dünyada nasıl yer alacağımızı belirlememiz gerekiyor” dedi.

‘AKP HÜKÜMETİ AYNI POLİTİKALARLA HAREKET ETMEKTE’

SYKP Başkanı Cavit Uğur ise, Türkler gibi tarihi mirasa sahip çıkmanın önemli olduğunu dile getirdi.

İçinden geçilen dönem açısından yeniden işçi hareketini ayağa kaldırmanın önemli olduğunu vurgulayan Uğur, şunları söyledi: “O tarihten geriye dönüp baktığımızda o şunu ifade ediyordu. Kemal Türkler yeni bir neoliberal politikalarının hayata geçmesi açısından öldürülmüştür. Şimdi AKP rejimi de bu politikalarla hareket etmektedir. Onlar çekirdekten işçiydi. Türkiye sosyalist hareketi hala bugün olmuş Lenincilik oynuyorlar. Bugün hepimiz işçiyiz. O döneme baktığımızda başka tür tarif edilirdi fakat bugün sadece iki sınıf var. Burjuva olmayan herkes işçileşmiştir. Sendikacılar, siyaset başka sendika başka diyerek ayırıyorlar. Kemal Türkler bu ayrıma karşı çıkan bir önderdi.”

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

img

‘Yoksulluk yok diyen bizi görsün’

ANKARA – Ankara’nın buz kesen soğuklarında doğalgaz bağlayacak paraları olmadığı için kurdukları odun sobası “duman …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir