20 Ocak 2021, Çarşamba
img

KNK’den acil diyalog çağrısı

HABER MERKEZİ – KNK, Federe Kürdistan Bölgesi’nde artan çatışma riskine karşı acil diyalog çağırısı yaptı. 

Federe Kürdistan Bölgesi’nde gerilim politikası yürüten KDP, 13 Aralık gecesi Amediye bağlı Sêgirkê köyü yakınlarında içinde PKK’lilerin bulunduğu bir araca saldırı düzenledi. Saldırı sonucu 3 PKK’li yaralandı. Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) Eşbaşkanı Ahmed Karamus, Federe Kürdistan Bölgesi’nde yaratılmak istenen gerilime ilişkin Fırat Haber Ajansı’na (ANF) konuşarak, KDP ve PKK’ye acil diyalog çağrısı yaptı. 
 
DİYALOG ÇAĞRISI
 
Amediye saldırısını provokasyon olarak değerlendiren Karamus, tarafların provokasyonlardan kaçınması gerektiği uyarısında bulundu. Sağduyu çağrısında bulunan Karamus, tarafların diyalogla sorunları çözmesi gerektiğini vurguladı. Karamus, “Diyalog çağrısı yapıyoruz. Çünkü bu çatışmalar, sınırlı kalmayarak, Kürdistan’ın her yerine yayılabilir. Çok hassas bir dönemden geçiyoruz ve olası bir çatışma hiçbir Kürdün, parti veya tarafın çıkarına değildir. Aksine Kürdistan’da kazanılan mevziler kaybedilebilir” dedi. 
 
‘İŞGALE ZEMİN HAZIRLIYOR’
 
Artan gerilim ve çatışma risklerinin sadece “düşmanın işgaline mevzi hazırladığının” altını çizen Karamus, ” KDP’ye ve PKK’ye, peşmerge ve HPG gerillalarına sesleniyoruz: Bu çatışma hiçbir şekilde Kürtlerin yararına değil. Aksine eldeki mevzilerin kaybına yöneliktir. Kışkırtıcı söylem ve açıklamalar hiçbir şekilde Kürtlerin kazanımları doğrultusunda değildir” diye belirtti.
 
‘TEK ÇÖZÜM DİYALOG’ 
 
“Tek çözüm yolu diyalog ve görüşmedir” diyen Karamus, KNK’nin yaptığı çağrılara ciddiyetle yaklaşılması ve bir an önce diyalog yolunun seçilmesini istedi. Diyalog zemininin oluşturulmasının ulusa görev olduğunu kaydeden Karamus, şu çağrıda bulundu: “Peşmergeye ve gerillaya açık çağrı yapıyorum; çatışmalardan uzak durmalılar. Kardeş kanı, Kürt kanı dökülmemeli.”
 
BARZANİ’YE ÖZEL ÇAĞRI
 
KDP Genel Başkanı Mesut Barzani’ye seslenen Karamus, “Bu konuda kendi rolünü oynamalı. Savaşı, iç çatışmaları, Kürdün Kürtle çatışmasını durdurmalıdır” ifadelerini kullandı. 
 
Karamus, yaratılmak istenen gerilime karşı tüm Kürt partilerinin bir araya gelerek, acil bir toplantı yapması gerektiğini söyledi. 
 
ULUSA BİRLİK UYARISI 
 
Kürtler arası olası bir çatışmanın ulusa birlik zeminini ortadan kaldıracağını dile getiren Karamus, “Peşmerge ile gerilla arasındaki çatışma ileri bir boyuta ulaşırsa, bu zemin ortadan kalkar. Kaybedeceğimiz çok mevzi var, sadece düşmanın işgali değil, Kürtler arasında tamir edilmeyecek boyutta düşmanlık gelişebilir” uyarısında bulundu. 
 
Yaşanan gerilimin Türkiye’nin dayatması olduğu değerlendirmesinde bulunan Karamus, “Kürdün diğer bir Kürtle çatışmasından bir tek işgalci kazançlı çıkar” dedi.

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

img

Cezaevlerinde açlık grevinin 20’nci günü

DİYARBAKIR – Cezaevlerinde tutukların tecride karşı başlattığı süresiz-dönüşümlü açlık grevi, 20’nci gününde devam ediyor.    …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir