3 Aralık 2020, Perşembe
img

Kozan ve İskenderun’da orman yangınları kontrol altına alındı

ADANA / HATAY – Kozan ve İskenderun’da dün çıkan orman yangınlarının kontrol altına alındığı öğrenildi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İskenderun’da çıkan yangında 3 mahallenin hasar gördüğünü belirtti.

Adana’nın Kozan ilçesine bağlı Kuytucak Mahallesi’nde bulunan Savruk Yaylası’nda dün bilinmeyen bir nedenden ötürü ormanlık alanda yangın çıktı. Ekiplerin havadan ve karadan müdahalesiyle yangının kontrol altına alındığı belirtildi. Yangında 30 arı kovanının kül olduğu ve yaklaşık 100 dönüm ormanın zarar gördüğü bildirildi.

HATAY

Hatay’ın İskenderun ilçesine bağlı Denizciler Mahallesi Akarca mevkiinde de dün öğlen saatlerinde çıkan orman yangını, rüzgârın etkisiyle yerleşim yerlerini yayılmıştı. Yangından dolayı bazı evler yanarken; birçok canlı da zarar gördü. Ekiplerin yangına karadan ve havadan müdahalesiyle yangının kontrol altına alındığı belirtildi.

PAKDEMİRLİ’DEN AÇIKLAMA

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye genelinde dün 14’ünün orman olmak üzere 17 yangın çıktığını ve 16’sının kontrol altına alındığını söyledi. Yangından ötürü 3 mahallede hasar oluştuğunu aktaran Pakdemirli, “Birincisi Akarca Mahallesi, 5 ev ve bir cami etkilendi. Sarıseki Mahallesi’nde 2 ev ve bir ağıl etkilendi. Azganlık Mahallesi’nde de 3 ev bir ağıl etkilendi. Hasar tespiti sonrasında da hasarlarımız İskenderun Belediyemiz ve valiliğimiz tarafından karşılanacak. Dün 14.25’te başlayan İskenderun yangını 22 saatlik yoğun bir mücadelenin ardından bu saat itibariyle kontrol altına alınmıştır. Soğutma çalışmaları devam etmektedir. Aslında sabah saatleri itibarıyla ‘kontrol altına aldık’ diyebilirdik ama ihtiyatlı olmak ve değişebilecek olan meteorolojik koşulları göz önünde bulundurarak bu saatlere kadar da soğutma faaliyetlerinden aldığımız daha başarılı neticeler vasıtasıyla kontrol altına aldığımızı açıklıyoruz.
Dün elinde benzin bidonu bulunan ve aracının arızalandığını söyleyen 2 kişi, güvenlik kuvvetleri tarafından gözaltına alındı. Sorguları yapıldıktan sonra da savcılık tarafından serbest bırakıldı. Ayrıca dün Hatay Yayladağı’nda çıkan ve söndürülen kırsaldaki yangının şüphelisi 2 kişi de tespit edildi ve İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından gözaltına alındılar. Bu kişilerin soruşturmaları devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

img

Malatya’da 9 siyasetçi tahliye edildi

MALATYA – Malatya’da DTK soruşturması kapsamında tutuklanan 9 kişi tahliye edildi. Malatya’da 10 Ekim’de Demokratik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir