13 Mayıs 2021, Perşembe
img

MEBYA-DER Eşbaşkanları tutuklandı

DİYARBAKIR- MEBYA-DER gözaltılarında sabah saatlerinde adliyeye sevk edilen 13 kişiden 5’i tutuklanırken, 8 kişi ise adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği’ne (MEBYA-DER) yönelik 27 Şubat ve 3 Mart tarihlerinde yapılan operasyonlarda 29 kişi gözaltına alınmıştı.

Gözaltında tutulan MEBYA-DER Eşbaşkanları Yüksel Almas ve Şeyhmus Karadağ, Murat Üzgün, Emine Aksoy, Ayşe Çelikbilek, Mehmet Nur Savaş, Mustafa Karahan, Sait Börta, Ayşe Tutmaz, Hülya Varan, Mehmet Yıldız, Fehim Azak, Mustafa Uyguner ve Taylan Aslan ise emniyetteki ifade işlemlerinin ardından sabah saatlerinde adliyeye sevk edildi.

12 KİŞİ TUTUKLANDI

Sabah saatlerinde “örgüt üyesi olma” suçlamasıyla savcılıkta ifade işlemleri alınmaya başlanan  MEBYA-DER Eşbaşkanları Şeyhmus Karadağ ve Yüksel Almas ile birlikte Mustafa Karahan, Mustafa Uyguner ve Fehim Azak’ın tutuklanmasına; Ayşe Çelikbilek, Hülya Varan, Ayşe Tutmaz, Murat Özgün, Mehmet Yıldız, Taylan Aslan, Sait Börta ve Mehmet Nur Savaş’ı ise adli kontrol şartı ile serbest bırakılmasına karar verdi.

Gözaltına alınanlardan dernek yöneticileri Hatun Aslan (71) ve Meryem Soylu’nun (79) da aralarında olduğu 7 kişi daha önce çıkarıldıkları mahkemece tutuklanmıştı. 8 kişi ise adli kontrol tedbiriyle serbest bırakıldı.

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

img

Mersin’de 4 kişi tutuklandı

  MERSİN –  8 gündür gözaltında bulunan HDP Mersin önceki dönem il ve ilçe eşbaşkanları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir