3 Aralık 2020, Perşembe
img

Merkez Bankası Başkanı: TL aşırı değersiz bir noktada

ANKARA – Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, TL’nin aşarı değersiz bir noktada olduğunu belirterek, “Döviz kurunun seviyesi ile ilgili bir hedefimiz yok” dedi.
 
Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, 2020 yılının son enflasyon raporu toplantısında gelişmelere dair değerlendirmelerde bulundu. MB’nin yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 8,9’dan yüzde 12,1’e yükselttiğini açıklayan Uysal, döviz kuruyla ilgili soruya, “Döviz kurunun seviyesi ile ilgili bir hedefimiz yok” yanıtını verdi.
 
‘RİSK PRİMİ YÜKSEK SEYREDİYOR’
 
Türkiye’nin risk priminin dalgalı ve yüksek seyrettiğini söyleyen Uysal, “Mal ihracatındaki güçlü toparlanmaya karşın hizmet gelirlerindeki düşüş ithalattaki yükselişle cari işlemler açığı arttı” dedi.  Uysal, çekirdek göstergeler 3. çeyrekte enflasyon eğiliminin temel mal grubu kaynaklı olarak yükseldiğine işaret ettiğini de sözlerine ekleyerek, “Gıda enflasyonunda yüksek seyir devam ediyor. Enflasyon beklentilerini kontrol altına almak ve enflasyondaki düşüş sürecini yeniden tesisi etmek amacıyla para politikası ve likidite yönetimi kapsamında sıkılaştırıcı adımlar atıldı” ifadelerini kullandı
 
ENFLASYON TAHMİNİ YÜKSELDİ
 
Uysal, enflasyonun 2020 yılsonunda yüzde 12,1 olarak gerçekleşeceği, 2021 yılsonunda yüzde 9,4’e geriledikten sonra orta vadede yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanacağının tahmin edildiğini söyledi. Bir önceki beklenti bu yıl için yüzde 8,9, gelecek yıl için yüzde 6,2 seviyesinde bulunuyordu. Uysal, “Enflasyonun yüzde 70 olasılıkla, 2020 yılı sonunda yüzde 11,1 ile yüzde 13,1 aralığında (orta noktası yüzde 12,1), 2021 yılsonunda yüzde 7,1 ile yüzde 11,7 aralığında (orta noktası yüzde 9,4) gerçekleşeceği öngörülmektedir” dedi. 
 
Uysal, gıda enflasyonu tahmini için 2020’de yüzde 10,5’ten yüzde 13,5’e yükseltildiği bilgisini de verdi.
 
PARA POLİTİKASINDA ESNEKLİK
 
Toplantı sonrası soruları yanıtlayan Uysal, “Son faiz kararı bir çerçeve değişikliği midir? Önümüzdeki dönemde faiz koridoru asıl politika aracı mı olacaktır?” sorusuna, “Son toplantımızda ek bir sıkılaşma adımı daha attık. Bildiğiniz gibi salgının seyrine iç ve dışa talebe yönelik belirsizlikler devam ediyor. Risk iştahına bağlı piyasa oynaklıkları devam etti. Son attığımız adımla birlikte sıkılaştırmayı güçlendirmiş olduk. Ağırlıklı ortalama fonlama faizinde 500 puanlık bir artış sağlandı. Piyasa faizlerinde güçlü bir yükseliş oldu. Kredilerde bir yavaşlama gördük. Eylül ayında ise politika faiziyle sıkılaştırmayı sürdürdük. Piyasa fonlamasında gecelik borç verme ve geleneksel ihalelere başvurduk. Sadeleşmeden kalıcı bir uzaklaşma değil simetrik koridor korunuyor ama tek sefere yönelik geç likidite ile borç vermeye bir ayarlama yapıldı bu para politikasında esneklik konusunda kolaylık sağlayacaktır” şeklinde cevap verdi.
 
“Kurdaki yükselişi öngörebiliyor muydunuz? Bir ara toplantı söz konusu olur mu?” sorusunu ise Uysal, şöyle yanıtladı: “Döviz kurundaki hareketler birçok faktörden etkileniyor. Merkez Bankası finansal istikrar ve fiyat istikrarı açsından konuya yaklaşıyor. Döviz kurunun seviyesi ile ilgili bir hedefimiz yok. Önümüzdeki dönemde para politikası ve fiyat istikrarının sonucunu görmeye ve beklentiler oluşmaya başladığında kurun normalleşmeye başladığını görebiliriz.”
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

img

Bütçe 10 ayda 145 milyar açık verdi

ANKARA – Hazine ve Maliye Bakanlığı, yılın ilk 10 ayında 145 milyar TL açık verdi.  …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir