28 Ekim 2020, Çarşamba
img

Sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 0,1 arttı

ANKARA – TÜİK’in açıkladığı verilere göre, haziran ayında sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 0,1 oranında arttı.
 
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Haziran ayı Sanayi Üretim Endeksi’ni açıkladı. Koronavirüs salgınıyla birlikte ağır bir darbe alıp, Nisan ayında 78 puan ile tarihi seviyelere gerileyen sanayi üretimi, normalleşme döneminin başladığı haziranda aylık bazda yüzde 17,6, yıllık bazda yüzde 0,1 yükseldi.
 
Sanayinin alt sektörlerinden incelenen verilere göre, 2020 yılı Haziran ayında madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre  yüzde 8,0 azaldı, imalat sanayi sektörü endeksi ise 1,0 arttı ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksinde de yüzde 6,4 azalma kaydedildi.
 
Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde 2020 yılı Haziran ayında madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 7,8, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 19,0 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 6,7 arttı.
 
GEÇEN YILA GÖRE YÜZDE 16,9 AZALDI
 
Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi 2020 yılı ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 16,9 azaldı. Bir önceki çeyreğe göre ise, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi yüzde 20,2 azaldı.
 
 
 
 
 
 
 
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

img

Ermenek katliamının 6’ncı yılı: Ant olsun hesap soracağız

ANKARA – Ermenek maden katliamının 6’ncı yıl dönümü nedeniyle yapılan anmada konuşan madenci çocuğu İlayda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir