6 Mart 2021, Cumartesi
img

‘Sarılop’un hasadına başladı

AYDIN – Buharkent ilçesinde “sarılop” adı verilen incirin hasadına başlandı. Çiftçiler, geçen yıla oranla yüzde 60 artış bekliyor. 
 
Aydın’ın Buharkent ilçesinde “sarılop” çeşidi denilen ilk incirin hasadı başladı. Türkiye’de “sarılop” türü incirin en erken yetiştiği yer olan Buharkent’te üreticiler hasat dönemine girdi. Ağaçlardan özenle toplanan incir, satılmak üzere toptancı hallerine götürülüyor. Buharkent İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Örnek, geçen yıl 15 bin ton ürün aldıklarını, bu yıl ise 25 bin ton rekolte beklediklerini söyledi.
 
YÜZDE 60 ARTIŞ BEKLENİYOR
 
Dünyanın en kaliteli incirinin bu bölgede yetiştiğini vurgulayan Örnek, “Bu sezon hasat edilen incirin 9 bin tonu ihracata gönderilecek. Bin 600 ton üretilen siyah incirin ise tamamı ise dış pazarda satışa sunuluyor” dedi.
 
Üreticilerden Güngör Sancak ise, verimli bir dönem geçirdiklerini ifade etti. “Sarılop” çeşidi incirin tarlada 10 liraya satıldığına dikkati çeken Sancak, “Hasada geçen yıla göre 15 gün geç başladık. İnşallah herhangi bir zarar ziyan olmaz ve mahsulümüz iyi para eder. Çiftçimizin yüzü güler. Geçen yıla göre yüzde 60 oranında bir artış bekliyoruz” diye konuştu.

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

img

‘Yoksulluk yok diyen bizi görsün’

ANKARA – Ankara’nın buz kesen soğuklarında doğalgaz bağlayacak paraları olmadığı için kurdukları odun sobası “duman …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir