17 Ocak 2021, Pazar
img

SES üyesinin rektör talebiyle ihraç edilmesine tepki

VAN- Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde ihraç edilen Gürsel Yamaç’a ilişkin basın toplantısı düzenleyen SES Van Şube Eşbaşkanı Sezer Örenç, kararda imzası olan kişilerin yargı önünde hesap vereceğini söyledi. 

 
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Van Şubesi, üyeleri Gürsel Yamaç’ın Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörlüğü’nün kararıyla mesleğinden ihraç edilmesine ilişkin basın açıklaması yaptı. Şube binasında yapılan basın açıklamasını SES Şube Eşbaşkanı Sezer Örenç okudu. 
 
‘CİMER’E YAPILAN BİR ŞİKAYETLE GÖREVİNE SON VERİLDİ’
 
Kendisini OHAL KHK’leri ve demokrasiye aykırı kanunlarla var eden AKP iktidarının İstanbul seçimlerinde aldığı yenilginin faturasını hiçbir gerekçe göstermeden Kürtlere ve Kürt emekçilerine ödetmeye çalıştığını belirten Örenç, “Pazartesi günü şube yöneticimiz Gürsel Yamaç çalışmakta olduğu YYÜ Dursun Odabaşı Tıp Fakültesi Hastanesi’ndeki kamu görevinden Rektörlük Disiplin Kurulun kararıyla çıkarıldı. Adı geçen emekçi arkadaşımız beş yıl öncesinde yaptığı sosyal medya paylamışlarından ötürü, CİMERE yapılan bir şikayetle hakkında disiplin soruşturması başlatılmıştır. Halbuki aynı paylaşmalardan dolayı arkadaşımız hakkında açılan hukuki süreç daha önce kendi lehine sonuçlanmıştır. Lehine sonuçlanan bu mahkeme kararın hakkında soruşturma yürütüldüğü disiplin kuruluna iletmesine rağmen Rektörlük kendini hukukun üstünde görerek kurumuyla ilişiğini kesme kararını vermiştir” dedi. 
 
‘İMZASI OLANLAR HESAP VERECEK’
 
YYÜ Rektörü’nün, iktidar ve çevrelerine rüştünü ispatlamak için ilk icraatını emek ve demokrasi mücadelesi veren muhalif kamu emekçilerine yönelerek yaptığını ifade eden Örenç, “Üyemize bu soruşturma dışında hiçbir idari soruşturma açılmamış ve öncesinde herhangi bir disiplin cezasını almamıştır. Bu kadar keyfiyetle, vicdansızlık ve aymazlıkla tek görevi minicik bebeklere müdahale etmek olan ve görevini de layıkıyla yerine getiren bir emekçiye bunu reva gören bir zihniyeti görevinden almak son derece güçtür. Üyemize; sadece ‘ilişiğiniz kesilmiştir’ kağıdı tebliği edilerek ilişiğinin kesilmesi asla kabul edilemez. Bu kararın altına imza atanlar şunu iyi bilinsinler ki bunun hesabını demokratik ve hukuki bir şekilde vereceklerdir. Dünya bir günlük değildir ve bu süreç de böyle devam edemez. Demokrasiye ve hukuka insan haklarına aykırı bir anlayışın mutlak suretle bir yerde yolda kalacağı kesindir” diye konuştu. 
 
‘REKTÖR ÇALIŞANLARI AYRIŞTIRIYOR’
 
Kimsenin hakkını yemeyeceklerini ama kimseye de haklarını yedirmeyeceklerini ifade eden Örenç, şunları söyledi: “Kendini hukukun üstünde gören Rektör aynı zamanda kadroya geçirilen iki hizmet alımı personelinin de geçişini engellemiştir. Sendikal mücadelemiz çerçevesinde hukuki haklarımızı da kullanarak avukatlarımızca açılmış olan davalarda yürütmenin durdurulması talep edilmiştir. Rektör daha işe yeni başladığı bu süreçte kurum içerisindeki ayrıştırmalara mesaisini harcaması hem kurum adına hem Van adına hem de insanlarımız adına yaralayıcı bir harekettir. Halkımızın ve milletimizin önemli değerleri arasında yer alan kurumlarımızın mevcut uygulamaları kabul etmeyeceği inancını taşıyoruz. Söz konusu kararların adil yargı tarafından iptal edileceğine inancımız sonsuzdur.”
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

img

Emekliler Sendikası: Eşitsizlikler kaldırılsın

İSTANBUL – İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin kabul edilmesinin 72’nci yılına dair açıklama yapan Emekliler Dayanışma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir