5 Aralık 2020, Cumartesi
img

SES’ten yoksulluğu ve halk sağlığını önceleyen bütçe talebi

ANTALYA –  SES Antalya Şubesi Eşbaşkanı Kaan Taşer, ülkedeki giderek büyüyen işsizliği, yoksulluğu giderecek, toplumu ve halk sağlığını önceleyen bir bütçe talebinde bulunduklarını belirtti.

 
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Antalya Şube Eşbaşkanı Kaan Taşer, TBMM’de görüşülmekte olan 2021 yılı Genel Bütçesi ve Sağlık Bakanlığı bütçesine yönelik sendikalarının hazırladığı değerlendirme raporunu kamuoyuyla paylaştı. Sendika binasında basın toplantısı düzenleyen Taşer, Koronavirüsü (Kovid-19)  salgınının tüm toplumu olumsuz etkileyen bir aşamaya geldiği uyarısında bulunup, derinleşen ekonomik kriz üzerinde durdu.
 
Asgari ücret ya da daha düşük ücretlerle çalışanların eline geçen paranın temel ihtiyaç maddelerini bile karşılamaya yetmediğini ifade eden Taşer, temel ihtiyaç maddelerindeki enflasyon oranının TÜİK verilerinin çok çok üzerinde olduğunu belirtti.
 
Taşer, bu ekonomik koşullar içerisinde iken iktidarın toplum sağlığını koruma çabasında bulunmadığını da kaydetti. Taşer, “Covid-19 geliştirilmesi muhtemel bir aşıyla kontrol altına alınsa bile pandemiyi ortaya çıkartan koşullarda hiçbir iyileştirme yapılmaması nedeniyle yeni pandemilerle karşılaşacağımıza şüphe yoktur” dedi.
 
Taşer, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dahası pandemiyi ortaya çıkartan nedenler arasında sıralanan ekolojik tahribat, yaban hayatına müdahale, kontrolsüz kentleşme gibi nedenler kapitalizmin kar hırsının dizginsizliği ve çalışma rejimindeki derinleşen sömürü ilişkileri nedeniyle büyük bir hızla artarak devam etmektedir. Sağlıksızlığı yaratan bu koşullar yeni salgınlara kapı aralamaktadır.” 
 
İşsizliği, yoksulluğu giderecek, toplumu ve sağlığı önceleyen bir bütçe talebinde bulunduklarını vurgulayan Taşer, sonrasında bu konudaki taleplerini sıraladı.
 
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

img

Maden işçileri Soylu ile görüşecek

MANİSA – Tazminat haklarını alabilmek için1 ayı aşkın süredir eylemde olan Uyar Maden işçileri, İçişleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir