1 Ekim 2020, Perşembe
img

Suç duyurusu işleme konulmayan kadın İHD’den seslendi

İSTANBUL – İstanbul’da avukatları ile birlikte açıklama yapan Sevdi Aycil isimli kadın, hakkında uzaklaştırma kararı olmasına rağmen kendisini ısrarlı bir şekilde takip ve tehdit eden O.K.’ye dair suç duyurusunda bulunduğu savcının bir şey yapmadığını dile getirdi.
 
AKP-MHP ittifakının çıkmak istediği İstanbul Sözleşmesi’ne dair tartışmalar devam ederken, İstanbul’da yaşayan ve O.K. isimli bir kişinin tacizlerine maruz kalan Sevdi Aycil isimli kadın, yaşadıklarını avukatları ile birlikte İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şube binasında düzenlediği basın toplantısı ile anlattı.
 
Aycil’den önce sözü alan Ezilenlerin Hukuk Bürosu’na (EHB) bağlı avukat Sezin Uçar, öncelikle tartışmalara konu olan İstanbul Sözleşmesi üzerinde durdu. 
 
Uçar, “Kadınların eşit bir yurttaş olarak yaşamasını dert ediyorsak, İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmasını sağlamalıyız” diyerek, müvekkillerinin yaşadıkları üzerinden sözleşmenin kadınların hayatı bakımından ne kadar önemli olduğunun bir kez daha kanıtlandığını ifade etti.
 
AYCİL: VAZGEÇMEYECEĞİZ
 
Sevdi Aycil ise, O.K. hakkında defalarca savcılığa suç duyurusunda bulunmasına rağmen hiçbir şey yapılmadığını söyledi. 
 
Savcının tanık beyanlarına rağmen O.K. hakkında ‘takipsizlik’ kararı verdiğini dile getiren Aycil, O.K.’ye dair “Bu kişi  daha önce edebiyat çevresinden bir kadın arkadaşa da aynısını yapmış ve sosyal medyada ifşa edilmiş” bilgilerini verdi.
 
Aycil, “Buradan kadına şiddeti meşrulaştıran zihniyete sesleniyorum; özgürlüğümüzden, mücadelemizden, kazandığımız hiçbir haktan vazgeçmeyeceğiz” dedi.
 
TAKİPSİZLİK KARARI 
 
Hukuki süreç hakkında bilgi veren Avukat Gülhan Kaya ise, O.K.’nin defalarca müvekkillerine dönük dijital şiddete başvurup, tehditlerde bulunduğunu kaydetti. Av. Kaya, “Uzaklaştırma kararına rağmen müvekkilin çalıştığı iş yerine yeniden gelebilmiş, müvekkili yine tehdit etmiştir. O.K. hakkında ikinci defa suç duyurusunda bulunulmuş, bu suç duyurumuza ise ‘takipsizlik’ kararı verilmiştir. Soruşturmayı yürüten savcı; daha önce yaptığımız suç duyurusu ve koruma kararını dikkate almamış; O.K’nin müvekkilimizi son kez görmeye gittiği şeklindeki savunmasına itibar etmiş ve ‘şüphelinin müştekiye dönük eylemlerinin ısrarlı bir takiple devamlılık arz eden eylemler olmadığı, müştekinin sırf huzur ve sükununu bozmak saikiyle hareket etmediği, müsnet suçun yasal unsurlarının oluşmadığı anlaşıldığından kovuşturmaya yer olmadığına’ karar vermiştir” diye belirtti.
 
Kaya, “Bu karardan da anlaşılacağı üzere ataerkil yargı mekanizmaları kadınların toplumsal yaşamdaki eşitsizliklerinden hareketle kadınların yaşadıklarına değil, erkeklerin ifade ettiklerine itibar etmiştir” dedi.
 
Kaya, müvekkilleri Sevdi Aycil’in ölüm tehditleri almaya, ısrarlı takibe maruz kalmaya, can güvenliği kaygısıyla her an her gün yaşamaya çalışırken erkek yargının bu durumu seyretmeye devam etmesini eleştirdi.
 
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

img

Kadın Savunma Ağı: Sözleşmeyi tartışmak kimsenin haddi değil

İZMİR – Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesinin ele alınacağı AKP MYK’sine tepki gösteren Kadın Savunma Ağı’ndan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir