5 Aralık 2020, Cumartesi
img

Süresi dolan şirket çalışmaya devam ediyor

ORDU – ORÇEV, Fatsa’da siyanürlü maden araması yapan şirketin ruhsat süresinin dolmasına rağmen arama çalışmalara devam ettiğini, yetkililerin ise sessiz kaldığını açıkladı. 
 
Ordu Çevre Derneği (ORÇEV), Fatsa’da siyanürle altın ayrıştırma işletmeciliği yapan Altıntepe Maden şirketinin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) İzin ve Denetleme Genel Müdürlüğü’nden aldığı Geçici Faaliyet Belgesi izninin 9 Ekim’de sona erdiğini açıkladı. Dernek, şirketin ÇED dosyasından elde ettiği belge hakkında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED İzin ve Denetleme Genel Müdürlüğü’nden alınan süre dolmasına rağmen denetleme yapılıp yapılmadığı, yasal yaptırım uygulayıp uygulanmadığını sordu.
 
FİİLİ MÜCADELE ÇAĞRISI
 
ORÇEV Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, çalışma süresinin dolmasıyla ilgili daha önce gerekli başvurularda bulunduklarını söyledi. Geçici belgeye göre, şirketin şuan hiçbir faaliyet yapmaması gerektiğini ifade eden Gönül, “Fakat şirketin çalıştığını biliyoruz. Çalışmasına izin verenler de denetim yapmayanlar da suç işlemeye devam etmekteler. Yasal yollardan hesap soracağız. Her zaman dediğimiz gibi, fiili mücadele şart” dedi.
 
ORÇEV Yönetim Kurulu Üyesi ve Ekoloji Birliği Eş Sözcüsü Coşkun Özbucak ise şirketin kağıt üzerindeki yükümlülüklerini yerine getirmediğini dile getirdi. Bu keyfi uygulamaları Kazdağları ve Artvin’de de gördüklerini söyleyen Özbucak, “Maden şirketleri yanında Korgan Çiftlik’te olduğu gibi HES şirketleri, taş ocak şirketlerine kadar yaşam alanlarını ve doğayı yok eden çalışmaların hepsinde görüyoruz. Toprağına, suyuna sahip çıkanların sesi yükseliyor. Yapılması gereken toprağımıza, suyumuza, ormanımıza, tarım alanlarımıza yapılan saldırıları engellemeye yönelik mücadeleyi büyütmektir. Bugün Fatsa’daki siyanürle altın ayrıştırması yapan şirketin keyfiyetine karşı da hukuksal ve fiili mücadeleyi büyütmek zorundayız” diye belirtti. 
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

img

Ekoloji Birliği: Halkın toprakları şirketlere peşkeş çekilecek

İSTANBUL  – TBMM alt komisyonundan geçen “Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir