29 Ekim 2020, Perşembe
img

‘Susuyoruz’ eylemi yapan tiyatroculardan destek çağrısı

İSTANBUL – “Susuyoruz” eylemiyle yaşadıkları sorunlara dikkati çeken tiyatro emekçileri, kendilerine dönük yok sayma politikasının uygulandığına işaret ederek, meslek örgütlerine ve seyircilerine taleplerinin karşılanması için destek verme çağrısı yaptı.

Özel tiyatro emekçileri, yaşadıkları sorunlara dair taleplerinin karşılanması için başlattıkları “Susuyoruz” eylemini sonuncusunu Kadıköy’de bulunan Boa Sahnesi önüne yaptıkları basın açıklamasıyla sonlandırdı. Bir saat boyunca yapılan “susuyoruz” eylemine çok sayıda tiyatro sanatçısı, emekçisi ve öğrencisi de destek verdi. Yapılan eylemin ardından basın açıklamasına geçildi.

‘İŞİMİZDEN OLDUK’

Burada konuşan Moda Sahnesi emekçisi Cenk Dost Verdi, salgından kaynaklı işlerinden olduklarını ifade etti. Salgın ve onunla beraber artan ekonomik krizin toplumun tüm kesimleri gibi kendilerini de etkilediğini ve geleceklerinin belirsiz bir evreye ulaştığını dile getiren Verdi, buna dair ilgili bakanlıkların çözüm üretmediğine işaret etti. Kültür Bakanlığı’nın sorumluluğunu geçici, temelsiz birkaç hamle ile üzerinden atma gayreti içerisine girdiğini vurgulayan Verdi,  “Öyle ki gelinen noktada bizler en temel ihtiyaçlarımızı bile karşılayamaz durumdayız. Fakat sırf bu kaygılarla mesleğimizden uzak kaldığımız her anı, tiyatro yapamamak pahasına kendimizi başka işlerde, bir başkası olarak kurgulamak zorunda kalışımızı reddediyor, büyük emekler harcayarak var ettiğimiz mesleğimizi ve yapılarını korumakta diretiyoruz” diye konuştu.

‘HAYATİ RİSK TAŞIYOR’

“Ya hayallerinden ve mesleklerinden vazgeçmiş, her biri başka işler yapmak zorunda bırakılmış bir kalabalığa dönüşeceğiz ya da burada olduğu gibi sonuna kadar biz de varız diyeceğiz” diyerek sözlerini sürdüren Verdi, Kültür Bakanlığı’na seslenerek, “Ne zaman geçeceği belli olmayan pandemi ortamında yeni sezon bizler için büyük bir belirsizlik ve risk demektir. Halk sağlığı göz önüne alındığında yeni sezon hazırlıklarına başlamayan ya da erteleyen Özel Tiyatrolar her geçen gün daha ağır bir borç yükü altına girmektedir. Zaten tiyatrolar kapalıyken yapılan geçici K.D.V. İndirimi hiçbir işe yaramamış, oluşan hayati sorunlara karşı Kültür Bakanlığı’nın kayıtsızlığını bir kez daha ortaya koymuştur” diye kaydetti.

‘BAKANLIK TİYATROLARIN KAPATILMASINI DAYATIYOR’

Kültür Bakanlığının salgın koşullarında yüzde 60 kapasiteyle çalışmayı dayattığını ifade eden Verdi,  “Gerçeklikten yoksun bir düzenleme getirilmiş ve tiyatrolara aslında kapatın, açmayın denmiştir. Kira, elektrik, doğalgaz, çalışanların SGK primleri gibi masraflar yüzde 100 devam ederken karın yüzde 40’dan vazgeçmemizi söylemek hiç de iyi niyetli değil aksine Özel Tiyatrolara dönük yok sayma politikasının ispatıdır. Bu değişmeli, bizlerin varlığı artık yasal bir zemine kavuşturulmalı ve Özel Tiyatrolar birer kamusal alan özelliğine kavuşturulmalıdır. Bu amaçla Tiyatro meslek örgütleri ve topluluklarınca yeterli hazırlık yapılmış, bizlerin bu acil, yaşamsal sorunlarının kalıcı çözümleri için tek yetkili olan Kültür Bakanlığı’nın tekrar, ciddiyetle, biran evvel masaya oturması beklenmektedir” diye belirtti.

Verdi, son olarak meslektaşlarını, meslek örgüt ve topluluklarını ve seyircilerini taleplerin acilen karşılanması için hep birlikte mücadele etmeye davet etti.

TALEPLERİNİ SIRALADILAR

Açıklamanın ardından Verdi, sorunlarının çözümü için taleplerini sıraladı:

“*Kamusal Tiyatrolar KDV, Gelir Vergisi, Stopaj gibi vergilerden muaf tutulmalı, mevcut borçlarla ilgili düzenlemeler yapılmalıdır.

*Elektrik, doğalgaz, su gibi faturalar 2021 Ocak ayına kadar dondurulmalıdır. Sonrası için de indirim uygulanabilecek bir düzenleme yapılmalıdır.

*2021 Ocak ayına kadar kamusal tiyatroların salon kiraları devlet tarafından karşılanmalıdır.

*Kamusal tiyatrolarda çalışan personellerin maaşları ve SGK primleri 2021 Ocak ayına kadar devlet tarafından ödenmeli, prim borçları ile ilgili düzenlemeler yapılmalıdır.

*Tiyatro sezonu sağlıklı biçimde başlayana dek, tüm tiyatro emekçilerinin asgari yaşamsal koşulları bireysel maddi desteklerle sağlanmalıdır.

*Zaman kaybetmeden Tiyatro Yasası çıkarılmalıdır. Kamusal tiyatrolar ticarethane kimliğinden kurtarılıp kamusal hizmet üreten sanat kurumu statüsüne geçirilmelidir.

*Kültür Bakanlığı tarafından Özel Tiyatrolara Devlet Desteği olarak tanımlanan yönetmeliğin hüküm ve şartları günün ihtiyaçlarına uygun olarak acilen yeniden düzenlenmelidir.”

Sıralanan taleplerin ardından açıklama uzun süren alkış protesto ile son buldu.

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

img

Keçi Burcu 5 yıl sonra ziyarete açıldı

DİYARBAKIR – Sur ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasakları sırasında kapatılan Keçi Burcu, 5 yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir