14 Nisan 2021, Çarşamba
img

‘Yoksulluk yok diyen bizi görsün’

ANKARA – Ankara’nın buz kesen soğuklarında doğalgaz bağlayacak paraları olmadığı için kurdukları odun sobası “duman yapıyor” diye şikayet edilen Durmaz ailesi, tüm kış soğukta geçirdi. 

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonun (TÜRK-İŞ) açıkladığı verilerine göre; Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin “gıda için” yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 2,68 oranında artış gösterdi. Resmi rakamlar henüz açıklanmadığı için 2020 yılında yoksulluk ve gelir dağılımında yaşanan eşitsizlikler bilinmemekle birlikte salgın döneminde işsiz kalan yurttaşlar yaşamlarını idame etmekte zorlanıyor. Bunlardan biri de Erzurum’dan 20 yıl önce ekonomik sıkıntılar nedeniyle Ankara’ya göç eden Abdullah Durmaz (50).  
 
Keçiören ilçesi Bağlum Mahallesi’nde yaşayan inşaat işçisi Durmaz, salgından kaynaklı yaklaşık bir yıldır çalışamıyor. Doğalgaz faturasını ödeyecek durumda olmadığı için kiralık kaldığı daireye doğalgaz bağlayamayan Durmaz’ın odun yakmak için kurduğu soba, komşuları tarafından “Duman yapıyor” gerekçesiyle apartman yönetimi tarafından karar alınarak kaldırıldı.
 
‘BATTANİYEYLE DOLAŞIYORUZ’
 
Ankara’da eksilere düşen havaya rağmen evinde ısıtıcı olmadan geçiren Durmaz, “İki aya yakındır rutubet tutan evde, 3 tane küçük çocuğumuzla soğukta yaşamaya çalışıyoruz. Soğuk olduğu için evin içinde battaniyle geziyoruz. Ekonomik durumumuz iyi olmadığı için başka eve taşınamıyoruz” dedi. Salgınla birlikte artan işsizliklere dikkati çeken Duramaz, “Haftada zar zor bir gün iş bulabiliyorum. Bir günde kazandığım para neye yetecek ki? Aybaşında elektrik faturası mı ödeyeyim, gıda mı alayım diye kara kara düşünüyorum. Bazen elektrik faturasını ödeyemediğim için günlerce karanlıkta kalıyoruz” diye anlattı.
 
SAĞLIK HAKKINDAN DA YARARLANAMIYOR
 
Sosyal güvenceleri olmadığı için hastaneye gidemediklerini ifade eden Durmaz, “Yüksek derece romatizma hastasıyım, rutin tetkik kontrolleri yapmak için aylık doktora gitmem gerek ama gidemiyorum” diyerek sağlık hakkından da mahrum olduğunu ifade etti. İktidarın vergileri yurttaşların refahı için harcanmadığının altını çizen Durmaz, iktidar yetkililerinin “yoksulluk yoktur” yönünde yaptıkları açıklamalara tepki gösterdi. Son dönemde çevresinde, çöpten topladıkları yiyeceklerle karnını doyuran kişilerin sayısında bir artış olduğuna dikkati çeken Durmaz, “İktidar yetkilileri gelsinler, yoksulluk yok dedikleri için bizi de görmezler. İktidar yurttaşların sorunlarını görmemezlikten geliyor. Bunlar bizim iyi günlerimiz, ekonomik kriz daha da derinleşeceğini düşünüyorum” ifadesinde bulundu. 
 
Tek talebinin iş bulup çalışmak olduğunu söyleyen Durmaz, duyarlı iş insanlarına şöyle seslendi: “Evime ekmek götürmek istiyorum.” 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

img

Borsa İstanbul Genel Müdürü Hakan Atilla istifa etti

İSTANBUL – ABD’de ‘Halkbank davası’ sebebiyle 28 ay hapis yatıp, Türkiye’ye döndükten sonra Borsa İstanbul …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir