1 Ekim 2020, Perşembe
img

Yunanistan’ın ‘acil’ toplantıya çağırdığı AB: Yanınızdayız

HABER MERKEZİ – Yunanistan, Türkiye’nin Akdeniz’deki adımlarını görüşmek üzere Avrupa Birliği’ni acil toplantıya çağırdı. AB Komisyonu Dış İlişkiler Sözcüsü Peter Stano, yaptığı açıklama ile Yunanistan ve Rum Kesimi’nin yanında oldukları mesajı verdi.

 
Akdeniz’de karşılıklı restleşmenin ardından Yunanistan, Avrupa Birliği’ne (AB) acil toplantı çağrısı yaptı. Yunanistan Başbakanlık Ofisi tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye ile yaşanan Doğu Akdeniz gerilimleri nedeniyle AB’ye acil toplantı çağrısında bulunulduğu belirtildi. 
 
Açıklamada, “Dışişleri Bakanı, AB Dışişleri Konseyi’ne acil toplantı çağrısında bulunacak” ifadelerine yer verildi. 
 
Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis da Türkiye’ye ait sismik araştırma gemisi Oruç Reis’in Navtex ilan ederek Kıbrıs Adası açıklarında hidrokarbon arama çalışmalarına devam etmesi üzerine ulusal güvenlik konseyini acil toplantıya çağırmıştı.
 
AKP’Lİ ÇELİK TEPKİ GÖSTERDİ
 
AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Yunanistan’ın AB’ye yaptığı çağrıya sosyal medya hesabından tepki gösterdi.
 
Çelik, “Yunanistan her zamanki gibi haksız, hukuksuz, saldırgan politikalarına destek için Avrupa Birliği’ni toplantıya çağırmış. Avrupa Birliği, Yunanistan’ın tüm Avrupa’yı ‘Yunan tiyatrosu’na çevirmesine izin vermemelidir” diye yazdı.
 
AB’DEN DESTEK MESAJI
 
AB Komisyonu Dış İlişkiler Sözcüsü Peter Stano, düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulundu
 
Son günlerde tansiyonun bir hayli yüksek olduğu Ankara-Atina hattında yaşananlarla ilgili konuşan Stano, Doğu Akdeniz ile ilgili olarak Avrupa Birliği’nin yaklaşımını gözler önüne serdi.
 
Stano, “Bölgede son yaşananlar çok endişe verici. Burada ihtiyacımız olan şey bütün sorunları iyi komşuluk ilişkileri, uluslararası yasalar ve pozitif iletişim ile diyalog aracılığıyla çözmeye çalışmaktır” dedi. Stano, AB’nin Yunanistan ve Rum Kesimi’nin yanında olduğunu da dile getirdi.
 

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

img

Bağdat Havalimanı’na roketli saldırı

HABER MERKEZİ– Irak’taki Bağdat Uluslararası Havalimanı’na roketli saldırı düzenlendi. Irak Başbakanlığı’na bağlı Medya Güvenlik Ağı tarafından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir